Rodzaje podkładek pod mysz. Jak je dobierać?
Podkładka pod mysz ułatwia pracę przy komputerze oraz wpływa na precyzję jego obsługi. Jej zastosowanie pozwala także ochronić blat biurka przed zarysowaniem. Takie zalety nie przekonują jednak wszystkich. I choć dawniej podkładki zaliczano do podstawowych akcesoriów komputerowych, dziś użytkownicy dzielą się na takich, którzy korzystają z nich na co dzień oraz tych, którzy uznają je za zbędne. W pierwszej grupie znaleźć można zapalonych graczy oraz pracowników biurowych spędzających po kilka godzin dziennie przed monitorem. Jaka podkładka pod mysz sprawdzi się w ich przypadku najlepiej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jakie są rodzaje podkładek pod myszy komputerowe?
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów podkładek pod myszy komputerowe, które różnią się kształtem, materiałem, wielkością, wzornictwem oraz ceną. Podstawowy ich podział obejmuje ergonomiczne podkładki biurowe oraz nierzadko designerskie podkładki przeznaczone dla graczy. Wśród nich dostępne są podkładki pod mysz gładkie, zadrukowane lub wyposażone w dodatkowe elementy takie jak np. żelowe wkładki, które stanowią wsparcie dla zmęczonego nadgarstka. Przykładowo firma TIK z Warszawy oferuje aż 7 rodzajów takich podkładek, w tym podkładki:
- sztancowane,
- uchylne,
- zgrzewane,
- z płynem,
- z klejem typu „kropki”,
- trójwymiarowe,
- z poduszką pod nadgarstek.
Czym się kierować przy wyborze podkładki pod mysz?
Przy wyborze podkładki pod mysz należy przede wszystkim uwzględnić komfort jej użytkowania pod względem własnych potrzeb. Z tego powodu przy zakupie warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak np. jej rozmiar oraz kształt. Na małych biurkach sprawdzą się podkładki okrągłe lub prostokątne o niewielkich rozmiarach. W przypadku graczy z kolei praktyczniejsze okazują się duże, prostokątne podkładki pod mysz i klawiaturę jednocześnie. Dobrze też zwrócić uwagę na materiał i jakość wykonania. Ważne jest to, by podkładki przylegały do blatu i zapewniały odpowiedni poślizg dla myszy. Nie bez znaczenia jest także ich design. Warto pamiętać, że taki gadżet może pełnić np. funkcję reklamową.